ÖZEL JETLER / CESSNA CITATION CJ3

Yolculuk Hızı: 775 km/h - Koltuk Sayısı: 6 - Mesafe: 3280 km -

CJ3 popüler Atıf Jet serisi, ekonomik ve yüksek performanslı olacak şekilde tasarlanmıştır.  Birinci sınıf altıncı nesil özel jet sınıfındadır ve en popüler özel jetler arasında yer almaktadır. İş seyahatleri için performansı ve güvenirliliği ile kaliteden ödün vermeden hizmet sunan jet grubundadır.  Cessna rekabetçi yetenekleri ile özel jetler oluşturarak maliyetleri aşağıda tutmaktadır. Diğer özel jetlere göre atıf serisi by-pass jetleri ile ekonomik motorlar kullanabilen seridir. CJ3 Cessna türünün en büyük, en hızlı ve en gelişmiş uçağıdır.

Cessna Citation CJ3 N300ET

Cessna CJ3, düşük işletme maliyetleri ve yüksek performansı olan CJ2 özel iş jetinin geliştirilerek yeniden tasarlanan daha iyi, daha hızlı ve daha büyük serisidir. Kabin içi 1-2 metre ve kanat açıklığı 3 metre daha genişletilmiştir.  Bu sayede seyahat halinde yaktığı yakıt açısından tasarruf sağlanmıştır.

CJ3 yakıt açısından son derece verimlidir.  CJ3’ü kullanan şahıs ve şirketler uçağın saatte yaktığı yakıtın ortalama 150 galon yakıt olduğunu raporlarında belirtmiştir.  Harcanan yakıt ekonomisi büyük ölçüde Cessna’nın kullanıdığ ve seçtiği motor ile göstermektedir. Her biri 2780 librelik Williama / Rolls Royce FJ44-3A turbofan motoru kullanmaktadır (kalkış ve itiş 480 libredir ve CJ2’nin altındadır).

CJ3 yakıt verimliliği için ek bir katkı faktörü olarak doğal laminer akış kanat kullanılmaktadır. Bu kanatlar performansı sürdürmesi açısından son derece verimlidir.

Ayrıca uçuş sistemlerinin kolay kullanılırlığı ve güvenilirliği düşük işletme maliyetine katkıda bulunmaktadır. Proje mühendisleri kendi kategorisinde en gelişmiş olan tam entegre Pro Line 21 aviyonik paketini kullanmışlardır. Pro Line 21 aviyonik sistemleri sanayi uzmanları tarafından durumsal farkındalık ve bilgi yönetimi açısından en iyi aviyonik sistem olduğunu belirtmişlerdir.

 

CESSNA CITATION CJ3

CJ3 ekonomik uçuş performansının yanı sıra şaşırtıcı derecede yüksek yük potansiyeline mevcuttur. Bagaj bölmeler, bölüm başına 74,4 metreküp taşıma kapasitesine sahiptir. Bu atıf Jet serisi özellikle pistte kullanımı kolay bir şekilde kullanım için tasarlanmıştır.CESSNA_CITATION_CJ3_trans

CJ3, CJ2 ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde yük kapasitesinin arttırıldığı bir kapasiteye sahiptir.  Azami kalkış ağırlığı 13.870 libre ve maksimum yakıt ağırlığı 4.710 libre yükselmiştir. Yapılan bu değişiklikler ile kullanım sahiplerine daha fazla uçuş planlama yaratmakta ve daha iyi azami menzili ile daha fazla yük esnekliği sunmaktadır. Yükünde önemli bir artış olmasına rağmen CJ3, CJ2’ye göre daha hızlı olması farklı bir özelliğini de ortaya koymaktadır.

CJ3’ün kullanımı daha ekonomik olmasından dolayı ve rahat ve konforlu hizmet sunması kullanım sahiplerini şaşırtan bir diğer özelliklerinden biridir. 20 adımlık mesafesi bulunan kabin içinde 6 yolcu koltuğu çok geniş ve konforludur. Kabinde bulunan 14 adet pencerelerin, LED’ler ile yeni bir yapılandırmaya gidilmesi kabinde yolcuların kendilerini daha geniş ve ferahta hissetmelerini sağlamaktadır.

 

Bunu Paylaş

Back to Top