ÖZEL JETLER / CESSNA CITATION CJ2

Yolculuk Hızı: 746 km/h - Koltuk Sayısı: 6 - Mesafe: 3223 km -

Cessna,  düşük işletme maliyetleri ve yüksek performans alınabilir olarak bilinen ve popüler bir CJ1 özel jetidir.  CJ2 olarak daha hızlı, daha büyük ve daha iyi olarak yeniden tasarlanmıştır.

cessna_citation_cj2_intext_1

CJ2 jet serisinin tasarım hedefi 3 kelime ile özetlenebilir; basitlik, ekonomi ve performanstır. Bu özelliklerle üretmek ucuz ve iyi işleyen bir aerodinamik yapı oluşturulurken, sektörde iddialı bir konum oluşturmuştur. Önceki serilerdeki ölçüde uçağı yavaşlatılabilir düz kanat kullanılmış ama üretim ve tasarım maliyetlerini de azaltmıştır. NASA, Cessna ve Citation Jet’in ortak girişimi olan ve  doğal laminer akış kanatı yükseltilmiş  olan CJ2’nin tasarımı 4 yıl sürmüştür. Bu kanat, önceki düz-kanat tasarımlarına göre kaldırma ve sürükleme özelliği  yüzde 10-15 oranında daha iyi geliştirilmiş ve uzun hava akımı boşluklarının ayrılmasını geciktirmiştir.

CJ2, saatte ortalama 140 litre yakması ile oldukça verimlidir. Yakıt yanık ekonomisi büyük ölçüde motor Cessna seçimi ile isnat edilebilir. Kalkış ve itiş gücü için her biri yaklaşık 2400 librelik İki Williams / Rolls Royce FJ44-2C turbofan motor kullanır.

CJ2  ile 5.000 feet yükseklikte, bir pist üzerinden deniz seviyesinde 3,420 feet  ya da 5080 feet yapabilirsiniz. Bu da 37.000 feet’e  tırmanma yedi dakika sürmektedir. Maksimum  45.000 feet’e çıkmakta  ve 352 knot uzun menzilli seyir hızına ulaşmaktadır. CJ2 yüksek hızlı seyir 407 knot’dır. (8.9 psi sertifikalıdır). Kabin basınçlandırma sistemlerinin tümü, dijital 23.586 feet deniz seviyesi kabin basıncının muhafaza edebilmek için kontrol edilmektedir.

CESSNA CITATION CJ2

CJ2, tek pilot tarafından da kullanımı kolay olan seridir. Bu seri ileri görüşlü iş adamlarının iş toplantıları için kendi hizmetlerine sunulması için tasarlanmıştır. Saat başı uçuş maliyetlerini azaltması açısından tek bir pilot tarafından da kullanılması operasyonel açıdan kolaylık sağlamaktadır. 

CJ2, CJ1 ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde arttırılmış yük kapasitesine sahiptir. Maksimum kalkış ağırlığı 1700 libre ve maksimum yakıt ağırlığı 780 libre arttırılmıştır. Bu değişiklikler sonucu uçuş planlama için daha fazla seçenek sunmakta,  daha iyi azami menzilli ve daha iyi yük esnekliği sonuçları vermektedir. Yükündeki önemli artışın en şaşırtıcı sonucu, ek ağırlığına rağmen CJ2, CJ1’den 30 knot hızlı ve CJ1’den 440 km daha fazla yol yapmakta olup  1.700 mil (1.480 deniz mili)  ile 4 yolcu taşıma yelpazesine sahiptir.

Kabin, genel olarak, altı yolcu kapasiteli ve 243 fit küp arasında bir toplam hacme sahiptir. Üç bagaj bölmesi de kabin harici mevcut olup kabin içi sıkışıklığı yaratmaz. Toplam 1100 libre bagaj taşıyabilir. Kabin ilave koltuk için izin CJ1’in kabin büyüklüğünden 50 kübik feet büyüktür.

 

 

 

Bunu Paylaş

Back to Top