KARGO UÇAKLARI / ILYUSHIN IL-76

Yolculuk Hızı: 830 km/h - Uçuş Mesafesi: 4000 km - Tonaj: 60 T - Hacim: 400 m3

IL-76 aynı zamanda NATO kod adı ile ‘Candid’ olarak bilinen orta menzilli bir askeri nakliye uçağıdır.

Paraşütçü asker güçleri ve orta ölçekli muharebe tankları dahil askeri malzeme taşıma, afet yardımları için malzeme taşıma ve ulaştırma, askeri güçler için ulaşım ve kargo taşıma için kullanılmıştır.

 IL-76 orta menzilli nakliye uçağı olarak Taşkent’te , Özbekistan Taşkent Uçak Üretim Şirketi ile birlikte, Moskova’da Ilyushin Havacılık Kompleksi Anonim Şirketi tarafından üretilmektedir. 1974 yılında 500’den fazla IL-76 üretilerek hizmete girmiştir.

Temel IL-76’nın, IL-76M IL-76MD ve IL-76-MF de dahil olmak üzere çeşitli tasarım varyasyonları vardır. Tasarımı, aerodinamik yapısı ve uçuş performans özellikleri açısından, IL-76M versiyonu, IL-76 28T’e göre, IL-76 ile temel özellikleri benzerlik taşımaktadır. Maksimum 47 ton yük taşımaktadırlar.

Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF), İsrail Elta tarafından üretilen Phalcon AEW (havadan erken uyarı) sistemi ile donatılmış 3 adet  IL-76MD uçağı siparişi vermiştir. İlk uçak Mayıs 2009, ikinci uçak Mart 2010 ve  üçüncü uçak da  2011 yılının ortalarında teslim edilmiştir. 2005 yılının ağustos ayında Ürdün, iki adet IL-76MF ve 2005 yılının Eylül ayında ise Çin 38 adet IL-76 nakliye uçağı için sipariş vermişlerdir.

2007 yılının Ağustos ayında, Rus Hava Kuvvetleri IL-76MD-90 modelini, yeni Perm PS-90A76 motorları ve Leninets Kupol-76m ile yükseltmişlerdir.

ILYUSHIN IL-76

IL-76 yüksek açılır kanatlara sahip olup T şeklinde bir kuyruk ünitesi ile aero dinamik olarak yapılmıştır.  Kiriş tipi gövde kargo üzerinde mürettebat kabini ve dairesel bölüm üzerinde oval bir bölüm vardır. Kanat ön ve arka kenarları bükülebilen beş bölüm öncü bölmeler ve üçlü oluklu arka kenar uzatma kanatları, kanatçıklar, spoiler ve hava frenleri oluşan, yüksek kaldırma cihazlarıyla donatılmıştır.

Güvenli kargo yüklemek ve çeşitli kargo yükleme-boşaltma, ve lojistik taleplere göre de tasarlanmıştır.

Ekipmanları içerisinde ayrıca Teleferik (elektrikle çalışan raylı askıya alınabilir bir havai kargo sistemi), bir silindir konveyör, yardımcı paraşüt ve ambulans ekipmanları da içermektedir.

Uçak yangın kontrol radarı radar uyarı, kilitleyiciler, kızılötesi flare kartuşları, saman dağıtıcı ve iki silah içeren, savunma yardımları paketi ile donatılmıştır.

Araç ekipmanları VFR ve IFR (görerek uçuş kuralları ve aletli uçuş kuralları) hava koşullarının yanı sıra düşman hava savunma koşullar altında, gündüz ve geceleri Airlifts ve hava damla misyonları yürütmek için tasarlanmıştır.

Bunu Paylaş

Back to Top