ÖZEL JETLER / DASSAULT FALCON 900EX

Yolculuk Hızı: 900 km/h - Koltuk Sayısı: 12 - Mesafe: 8334 km -

Dassault, sahip olduğu yapısal kalitesi, teknolojik ilerlemeye ve yüksek standartlardaki mühendisliğe sahip şirkettir. Geliştirilmiş büyük ve özel jeti olan 900’ü üreten firma, yaklaşık 10 sene sonra Falcon 900EX’in tanıtımını yaparak özel jet pazarında büyük bir etki yaratmıştır.

DASSAULT_FALCON_900EX_inside

Falcon 900EX kabini büyük olan bir seridir. Bu büyüklük 39 feet uzunluğunda, 7.7 feet genişliğinde, 6.1 feet yüksekliğinde ve 1.264 metreküp (kokpit dahil değildir) toplam hacme sahiptir. Standart koltuk düzeni 8 ve 12 çift koltuklu olarak ve içinde 3 kişilik divan büyüklüğünde oturma ve dinlenme yeri vardır. Ayrıca iki koltuk arkaya yatırılarak yatak haline dönüşmektedir.  Kabin içerisinde hemen hemen her ekipman için bir bölüm yer almakta, bilgisayar, tarayıcı, TV, çalışma masası vb.. gibi ekipmanlar mevcut olup, uçak içerisinde eğlenceli vakit geçirmek için seçenekler sunmaktadır.

Sıcak yemek ile içecek hazırlamak ve servise sunmak için tam boy bir kabin mutfağı içerisinde yüksek sıcaklıkta fırın, mikrodalga ve kahve makinesi gibi ekipmanlar yer almaktadır.  Özel bölümlenmiş olarak dizayn edilen odaları çalışma ofisi (içerisinde çalışma masası dahil)  ve yatak odası (büyük ve özel yapım yatak bulunmaktadır) olarak kullanılabilmektedir. 127 metreküp hacme sahip bagaj bölmesinde klima ve havalandırma sistemleri vardır. Kabin içinde ses düzeyleri çok düşüktür ve sıcaklık dağılımı kabindeki tüm parçaları boyunca bile değildir.

DASSAULT FALCON 900EX

Yüksek kotlarda ve sıcaklıklarda Falcon 900EX geliştirilmiş pist performansı ile dikkat çekmektedir. Falcon 900 pist gereksinimi yüksek kotlarda ve sıcaklıklarda % 52 oranında artar. (Benzer bir özel jet pist gereksinimi, Challenger 601-3R, aynı koşullar altında% 83 artar.) Falcon 900 EX pist ihtiyacı sadece yüzde 38 artmaktadır.

Falcon 900EX kısa pist performansı nedeniyle sert çerçeve içerisinde çok hafiftir. Falcon’un motorlarının üretiminde hepsi titanyum, kevlar ve karbon fiber kompozit gibi malzemeler kullanılarak güçlü özel jet motorları üretmektedirler.

DASSAULT_FALCON_900EX_trans

Falcon 900EX, 4940 mil (4,300 deniz mili) bir uzun menzile sahip ve 4480 milinde (3,900 deniz mili) yüksek hızda uçabilmektedir.  Azami menzili 5180 mil (4,500 deniz mili)’dir.

Dassault, Rockwell / Collins aviyonik sistemini seçmiştir. Bu ikili Honeywell / Sperry WR-800 Uçuş Yönetim Sistemi (FMS) ile Atalet Referans Sistemini  ve Hava-Veri sistemlerini standart haline getirmişlerdir.

Bunu Paylaş

Back to Top