ÖZEL JETLER / CESSNA CITATION X

Yolculuk Hızı: 839 km/h - Koltuk Sayısı: 8 - Mesafe: 5956 km -

Cessna, Citation X serisini ilk duyurduğu zaman özel jet pazarında büyük bir heyecan yaratmıştır ve kendi sınıfındaki jetleri geçmek için nihai hedeflerini ortaya koymuştur. Cessna Citation X ile herkesin beklentileri aşıp piyasadaki en hızlı, en rahat ve en verimli jet olmuştur. Havacılık ve uzay teknolojisi ile yaptığı yenilikler, ilk yılında kendisine prestij ödülü olan Collier Trophy kazandırmıştır.

Citation X modeli orta ölçekli en hızlı iş jeti olmuştur. 6 saatten az bir sürede Los Angeles’tan New York’a, 4 saat gibi bir sürede ise Pittsburgh’dan San Diego’ya uçabilmektedir.

CESSNA_CITATION_X_trans

Havacılık mühendisleri, hesaplamalı akışkanlar dinamiği ve bilgisayar teknolojisi ile jetin aerodinamik yapısını analiz etmişlerdir. Jet, tasarım halindeyken rüzgar tünelinde teste tabi tutulmuş ve sorunları bulmak ve çözmek için bilgisayar programları ile analiz edilmiştir. Bu analizler uzun bir süre boyunca yapılmıştır.

Daha önce de belirtildiği gibi eşsiz bir hıza sahiptir. Aerodinamik yapısı ve yakıt verimliliğini arttırmak için tasarım üzerinde çok titiz bir çalışma yapılmıştır. Cessna, hedefi yüksek performanslı, yakıt verimliliği sağlayan iş jetleri yapmaktır. Çünkü, Citation X modeli saatte 336 galon yakıt akışına sahiptir. Aynı zamanda piyasadaki en iyi yakıt tasarrufu sağlayan orta ölçekli en hızlı özel jetdir.

Mühendisler, tasarımı sırasında, özel jet sektöründe daha düşük maliyetle çalışan, güvenilir, yüksek performanslı ürünler yaratmak için yoğun çabalar harcamışlardır. Rolls-Royce turbofan motorları kullanılmış 8.600 libre itme gücü sunmaktadır. Daha sonra jet, kendi motorlarını daha düşük sıcaklıkta çalıştırmak için Citation X için özel ince ayarlar yapılmıştır. Citation X motorları kendi sınıfında mevcut en yüksek itme-ağırlık ve özel bir jet için en düşük özgül yakıt tüketimi yapmaktadır.

CESSNA CITATION X

Rolls-Royce AE3007C1 motoru, tam Yetki Dijital Motor Kontrolleri (FADEC) sistemini hayata geçirmiştir.  Hasar, aşırı hız veya işletim tahminleri doğrultusundaki tahakkuk sistemi pilotlar için motorun performansını yönetmektedir. Bu sistem pilotun işini çok kolaylaştırmakta ve büyük ölçüde motorun aşınmasını azaltmaktadır. Motorlar diğer motorlara göre daha az zorunlu tarifeli denetimler vardır ve genellikle son derece güvenilir olduğu bildirilmiştir.

CESSNA_CITATION_X_inside

Citation X modelinde eşyalar hasar almayacak şekilde saklama bölmeleri basınçlı ve ısıtılmaktadır. Bagaj bölmesi 82 kübik feet veya  770 libre toplam hacme sahiptir.

Özel jetler ile karşılaştırırken X serisinin başka bir özelliği de dış görsel çekiciliğidir. Temiz çizgiler içeren şık tasarımı mevcuttur.

Citation X modeli, hem verimli kısa seyahatler hem de uluslar arası uçuş sağlayan, hızlı, verimli ve güvenilir çok yönlü bir özel jetdir. Cessna Citation X, şimdiye kadar yapılmış en hızlı ve en verimli iş jeti olarak özel jet sektöründe kendinden övgüyle bahsettirmektedir.

 

 

Bunu Paylaş

Back to Top