KARGO UÇAKLARI / ANTONOV AN-124

Yolculuk Hızı: 800 km/h - Uçuş Mesafesi: 2810 km - Tonaj: 120 T - Hacim: 1050 m3

Ticari uçak olan AN-124-100, Ruslan adı altında AN-124 olarak  ağır askeri nakliye uçağı temel olarak geliştirilmiştir. Dünyanın en büyük kargo taşımacısı olan bu tip, ağır ve çeşitli büyük kargo taşımacılığı için tasarlanmıştır. 1992 yılında, ANTONOV AN-124-100 için Tip Sertifikası alınmıştır. Uçak ICAO düzenlemeleri,  motorlarının  pilot doğruluğu, uçuş emisyonları, kısa dikey ayırma aralığı, vb. gereksinimleri karşılar.

AN-124-100’da çift katlı gövde düzeni vardır. Üst güverte üzerinde, kokpit ve kabartma mürettebat bölmesi ile kargo ve personel kabini  ve alt güverte basınçlı kargo bölmesi bulunmaktadır. Ön ve arka kargo kapı boyutları; boşaltma operasyonları, hız ve kolay yükleme sağlama amacıyla rampaları uygundur.  Kargo içerisinde yer alan tavan vinçler sayesine diğer ekipmanlar olmadan yükleme ve boşlatmayı sağlamaktadır. AN-124, iki APU ve mekanize yükleme ile  çoklu tekerlik iniş takımlarına sahip olduğundan dolayı  donanımı iyi olmayan havaalanlarında rahatça ulaşımı gerçekleştirebilmektedir. Güvenilirliliği  ve uçak çalışma güvenliği kendi  gelişmiş bilgisayar sistemi tarafından sağlanmaktadır.

ANTONOV AN-124

Boy ve ekstra ağır yüklerin taşınması, uçağın eşsiz kargo kapasitesi ve yüksek performanslı hava kargo pazarının yeni bölümleri ticari işlemlerle ispatlanmıştır. AN-124, 90 tonluk hidrolik türbinler kullanmak için de sunulmuştur. Liebherr büyük boyut mobil vinç, ABD Euclid maden kamyon, Tu-204 yolcu uçağının gövde, 109 tonluk lokomotif, General Electric GE90 uçak motorları, çeşitli mücadele araçlar, Lynx, anti-denizaltı helikopterleri, kendi konteyner ve diğer benzersiz yüklerin taşımacılığını da yapmıştır. Taşıyabildiği kargo listesi çok çeşitlidir ve bu anlamda havacılık tarihinde  evrensel uçak olarak adlandırılmaktadır.

AN-124-100, genellikle diğer ulaşım yollarından  teslim edilemeyen veya taşınamayan özellikteki kargoları taşır.

Uluslararası pazarda, havayolu Şirketleri Rus Volga-Dnepr Grubu ile yakın işbirliği içinde çalışmaktadır. 2010 yılında, AN-124-100;  büyük boyutlu yüklerin hava taşımacılığında, Ruslan Uluslararası, Antonov ve Volga-Dnepr ile  İngiltere ve İrlanda şirketleri arasında ortak filo ticari yönetim şirketinde yer aldı.

Bunu Paylaş

Back to Top