YOLCU UÇAKLARI / BOMBARDIER CRJ200

Yolculuk Hızı: 789 km/h - Koltuk Sayısı: 50 - Mesafe: 3045 km -

Bombardier Havacılık (İngilizce: Bombardier Aerospace, Fransızca: Bombardier Aéronautique), Bombardier’e bağlı bir kuruluştur. Yıllık uçak teslimatlarına göre dünyanın en büyük üçüncü uçak üreticisidir. Yönetim merkezi Dorval, Quebec, Kanada’da bulunmaktadır.

Bombardier aerospace, Canadair firmasının, Bombardier tarafından 1986 yılında Kanada Hükümet’inden satın alınmasıyla kurulmuştur. Devlet kontrolündeyken zarar eden bir kuruluş olan Canadair, Bombardier bünyesine katıldıktan sonra kar eden bir şirkete dönüşmüştür.

BOMBARDIER CRJ200

1989 yılında merkezi Belfast’ta bulunan Short Brothers firması da Bombardier bünyesine katılmıştır. Bunu takiben 1990 yılında Kansas merkezli, dünyaca tanınan bir iş jeti üreticisi olan Learjet satın alınmıştır. Son olarakBoeing iştiraki olan de Havilland Canada 1992 yılında Bombardier’in olmuştur. Satın alınan şirketlerin tümü ya iflasın eşiğinde ya da zarar eden şirketler konumundaydı.

Bombardier firmasının gelirlerinin yarısından fazlası Bombardier Havacılık kaynaklıdır. Bölgesel jet olarak ürettiği Dash 8, CRJ100/200/440 ve CRJ700/900/1000 uçakları en popüler uçaklarıdır. Ayrıca Challanger İş jeti ve anfibik bombardman uçağı Bombardier 415 şirketin ürettiği önemli uçaklardandır. Learjet ise bir alt kuruluş olarak üretimine kendi ismiyle devam etmektedir.

Bombardier bakım, onarım ve kontrol işleri için Montreal merkezli ExelTech firmasıyla çalışılmaktadır.

Bunu Paylaş

Back to Top